Zainteresuj się ” czagą”

Witaj,

W medycynie ludowej nazywany rakiem brzozy i zupełnie niesłusznie hubą. Guz ten również w Polsce znany jest jako lek przeciwrakowy. W Rosji czarny guz brzozy ma nazwę czaga.

Świeżo zdjęty z pnia guz należy wysuszyć, następnie rozdrobnić, czyli grubo sproszkować/ praktycznie to się robi na tarce/.

Łyżkę sproszkowanego guza bierze się na szklankę wody i gotuje 10 minut pod przykryciem.

Wywar należy pić w następujący sposób: przez trzy dni po szklance, dzieląc płyn w niej zawarty na 3 części: 1/3 zawartości szklanki pije się rano, następną porcję w południe, ostatnią zaś wieczorem.

Przez następne 3 dni pije się 2 szklanki dziennie dzieląc ich zawartość w podobny sposób. W ciągu następnych trzech dni pije się po 3 szklanki dziennie . Po przerwie ok. 2 tygodni zaczyna się od początku, przyrządzając zawsze świeży odwar.

O przeciwnowotworym działaniu guza brzozy możesz przeczytać w Zielarskim Biuletynie Informacyjnym z 1959 r w trzech odcinkach pt. „Guz brzozy” dokąd kieruję bliżej zainteresowanych.

Kiedyś nalewkę sporządzali księża Bonifratrzy. Z pewnością nadal można ją tam kupić. Ja przywoziłam tę nalewkę z Ukrainy.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.