4 preparaty naturalne o właściwościach łagodzących objawy menopauzy.

Witaj,

Wiele kobiet , które zrezygnowały z HTZ, zażywa preparaty organiczne, żeby złagodzić objawy menopauzy. Poniżej omawiam kilka popularnych zastępników terapii hormonalnej.

Choć zdaniem niektórych  kobiet działają skutecznie, tak naprawdę nie ma jeszcze dowodów na potwierdzenie ich właściwości leczniczych. Nie wiadomo też , czy ich długotrwałe stosowanie nie powoduje szkodliwych skutków ubocznych.

1.Pluskwica groniasta/Actaea racemosa /- zawiera sterole o działaniu estrogenowym jest reklamowana jako cudowny lek na dolegliwości związane z menopauzą. Jak dowodzą wyniki badań, pluskwica łagodzi przykre objawy ze skutecznością porównywalną do estrogenów sprzężonych oraz estrogenu w połączeniu z progestinem. Zioła hamują wydzielanie hormonu luteinizującego / LH /, który w nadmiernym stężeniu wywołuje  uciążliwe dolegliwości menopauzalne. Choć substancje czynne zawarte w pluskwicy są fitoestrogenami i działają jak estrogen, pod względem skladu chemicznego, różnią się zasadniczo od fitoestrogenów z produktów sojowych.

Niemieccy badacze  chcieli uzyskać odpowiedz- czy pluskwica groniasta- podobnie jak estrogen- może zwiększać ryzyko zachorowania na pewne rodzaje raka. Uczeni przekonali się, że pluskwica nie stymuluje zmian w komórkach pochwy ani nie wpływa na stężenie kilku podstawowych hormonów, w tym estradiolu jednej z postaci estrogenu.

Choć nie udało się jeszcze  w pełni potwierdzić właściwości leczniczych pluskwicy, wyniki dotychczasowych badań dowodzą , ŻE ZIOŁA SA BEZPIECZNE W STOSOWANIU I SPOŚRÓD PREPARATÓW ROŚLINNYCH NAJSKUTECZNIEJ OGRANICZAJĄ CZĘSTOTLIWOŚĆ  ORAZ INTENSYWNOŚĆ UDERZEŃ GORĄCA.

Amerykańskie Stowarzyszenie Położników i Ginekologów wyraziło opinię, że krótkotrwale zażywanie pluskwicy groniastej / nie dłużej niż pół roku / może pomóc w terapii objawów naczynioruchowych.

Mimo, że pluskwica groniasta wykazuje niewiele oddziaływań ubocznych, nie mamy żadnych informacji na temat bezpieczeństwa jej stosowania przez dłuższy czas. Kobiety chore na raka piersi nie powinny zażywać pluskwicy dopóty, dopóki nie poznamy wpływu zawartych w niej substancji na tkankę sutka.

2.Witamina E- Rozpuszczalna w tłuszczach witamina E jest silnym przeciwutleniaczem; można ją stosować jako preparat pomocniczy w leczeniu uderzeń gorąca. Przeciwutleniacze chronią  komórki przed działaniem wolnych rodników- szkodliwych produktów ubocznych przemiany materii. Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju chorób przewlekłych. Witamina w dawce 800 j.m. dziennie ogranicza liczbę ataków uderzeń gorąca do jednego na dzień.

3.Wiesiołek dwuletni / – Ta słodka w smaku roślina zawiera kwas linolenowy i gamma- linolenowy / GLA /, wchodzące także w skład nasion ogórecznika i czarnej porzeczki. Kwas linolenowy należy do grupy niezbędnych kwasów tłuszczowych, które nie są wytwarzane przez ustrój i trzeba przyjmować je wraz z pokarmem. Niezbędne kwasy tłuszczowe  uczestniczą  w produkcji związków o właściwościach przeciwzapalnych. Kwas linolenowy wyjątkowo korzystnie wpływa na kondycję skóry oraz błon śluzowych,  zwłaszcza w obrębie pochwy.

Kwas linolenowy występuje również w rybach , siemieniu lnianym, nasionach dyni i orzechach włoskich

4.Inne produkty organiczne- Krem z progesteronem w jego  skład wchodzi wyciąg z pochrzynu. Choć preparat odznacza się  rzekomo wyjątkową skutecznością, wyniki badań naukowych nie przemawiają  za jego użyciem w celu złagodzenia dokuczliwych objawów menopauzy .

W sprzedaży jest wiele innych produktów uchodzących za łagodzące dolegliwości menopauzalne, m.in. z koniczyną czerwoną, dzięglem chińskim i siemieniem lnianym, niepokalankiem. Wyniki badań nie potwierdzają  jednoznacznie ich skuteczności.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

1 komentarz

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: