Blokery cholesterolu

Kto je tłusto, spożywa nie tylko dużo nasyconych kwasów tłuszczowych. Znacząco  wzrasta wtedy także poziom  cholesterolu LDL To samo dotyczy diety ubogiej w błonnik pokarmowy.

Jest ona z natury bogatsza w cholesterol i tłuszcz niż zrównoważona dieta bogata w pokarmy pochodzenia roślinnego, która dodatkowo redukuje wartości tłuszczu we krwi.

Błonnik pokarmowy – niestrawne składniki pokarmów roślinnych, takich jak warzywa, zboża i owoce- to prawdziwy bloker cholesterolu: nie tylko  hamuje wchłanianie lipidów w jelitach ale również ogranicza ich ” recykling ” w krążeniu wątrobowo- jelitowym, zwiększając w ten sposób wydalanie cholesterolu w stolcu.

Trzeba zachować dużą ostrożność w przypadku tak zwanych kwasów tłuszczowych trans. Nie występują one prawie w ogóle w naturze- powstają  przede wszystkim przez podgrzewanie nienasyconych kwasów tłuszczowych w procesie utwardzania tłuszczu w przemyśle spożywczym. Tak jak nasycone kwasy tłuszczowe kwasy tłuszczowe trans przyczyniają się  wzrostu wartości ” złych  ” tłuszczów we krwi, a także hamują produkcje zdrowego cholesterolu HDL

Starajmy się więc ograniczyć w naszym jadłospisie ilości utwardzanych tłuszczów roślinnych- najlepiej by w ogóle z niego zniknęły.

Pamiętajmy: jeśli znacznie zmniejszymy spożycie kwasów tłuszczowych, możemy obniżyć wartość LDL we krwi  o 8 do 10 procent.

TU KRYJĄ SIĘ TŁUSZCZE TRANS

Następujące produkty spożywcze i potrawy zawierają szczególnie dużo niezdrowych tłuszczów trans:

frytura,

* gotowe produkty i fast foody,

* ciasto francuskie, ciastka, ciasto

* potrawy frytowane i przegryzki

* margaryny

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: