Witaj,
Gdy w XIX wieku chory szedł do lekarza, ten zalecał mu na początek lewatywę.
Długo wyśmiewano ten rodzaj praktyk, ale znów stały się one modne.
Teraz nawet rodzaj toalety / czytaj sedesu/ powinien by inny.
Jak wygląda toaleta każdy wie i choć czasem w ramach anegdotki z dalekich wypraw możemy się pośmiać nad tym jak to niektóre nacje załatwiają się do dziury w ziemi to tak naprawdę one mają rację, a my robimy to źle.
Giulia Enders – autorka niedawno wydanej książki Darm mit charme (Urocze jelita) postanowiła nam o tym przypomnieć zwracając uwagę na to, że natura stworzyła nas abyśmy robili kupę w kuckach – dzięki temu nasze jelito się prostuje i cały proces przebiega bardziej naturalnie. Gdy z kolei stoimy i siedzimy zawija się ono (co miało nas chronić przed przypadkowym opróżnieniem jego treści) i musimy używać do tego siły mięśni co prowadzić może do wielu problemów zdrowotnych.
Potwierdzają to badania, które wskazują wyraźnie na to, że ludzie załatwiający grubszą potrzebę w kuckach nie mają praktycznie nigdy problemów z uchyłkowatością jelita grubego i generalnie załatwiają się zdrowiej.
Co zatem możemy zrobić jeśli nie chcemy przemodelowywać łazienki i wprawiać w zdumienie znajomych? Autorka zauważa, że możemy kucnąć na brzegu deski klozetowej albo po prostu mieć przygotowany w łazience mały taborecik, na którym będziemy stawiać nogi siadając na tronie.
Od młodości borykałem się z problemami związanymi z układem pokarmowym. Pierwsza ich odsłona była związana z niewłaściwą dietą. Sprawę komplikował fakt, że w tamtych czasach nikt się nie rozczulał nad składem jadłospisu czy zawartością produktów.
Druga dała o sobie znać jakiś czas po stwierdzeniu problemów z postawą. Długie godziny spędzone w ławce czy za biurkiem niedostosowanym do wzrostu zrobiły swoje. Fizjoterapeutka pojawiała się raz w tygodniu. Omawialiśmy ćwiczenia, które miałem praktykować. Pojawiały się też dodatkowe zalecenia takie jak masaż brzucha, siedzenie na porcelanie w pozycji kucającej czy robienie lewatywy w pozycji kolankowo-łokciowej.
PolubieniePolubienie