Witaj,
Powodów zmęczenia lub znużenia jest wiele. Stan ten może być efektem stresu lub bezsenności. Jedna z najczęstszych przyczyn zmęczenia jest niedokrwistość, dolegliwość, która powstaje na skutek obniżonej zdolności organizmu do zaopatrywania tkanek w tlen.
Co jeść , by usunąć zmęczenie?
Jedz dużo produktów bogatych w żelazo, na przykład chudego, czerwonego mięsa, produktów bogatych w cynk, na przykład skorupiaków, ciemnozielonych warzyw liściastych- ze względu na kwas foliowy, ryb i jaj z uwagi na witaminę B 12, fasolę, soczewicę.
Zrezygnuj- z cukru, ciast, herbatników i słodyczy,
kawy, herbaty i napojów typu cola
Alkoholu
Powodem zmęczenia może być brak aktywności fizycznej. Podczas ćwiczeń wysiłkowych wzrasta ilość tlenu w mięśniach, pobudzają one także system odpornościowy organizmu.
Dlatego osoby uprawiające sport mają z reguły lepsze samopoczucie- wysiłek fizyczny przynosi odprężenie psychiczne.
Diety bogate w wysokooczyszczone węglowodany, podobnie jak diety niskokaloryczne, względnie ubogie w żelazo lub cynk, mogą również prowadzić do stopniowego narastania zmęczenia. Cukier rafinowany oraz łatwo trawiona skrobia występująca w wyrobach cukierniczych, ciastach i ciasteczkach szybko zasilają organizm energią ponieważ przyswojenie składników następuje zaraz po spożyciu. Po upływie pół godziny od momentu przyjęcia pokarmu poziom glukozy we krwi w przypadku osób podatnych gwałtownie spada i pojawia się uczucie zmęczenia.
Przyczyną niskiego poziomu cukru we krwi mogą być również długie przerwy między posiłkami- w tej sytuacji trzeba zwiększyć ich liczbę i regularność ich przyjmowania . Miedzy głównymi posiłkami można zjeść surowe owoce lub porcję orzechów z rodzynkami.
Regularne jedzenie 4-6 posiłków dziennie i wyłączenie z jadłospisu cukru ułatwi utrzymanie wyrównanego poziomu glukozy we krwi.
Węglowodany złożone, które znajdują się w takich produktach jak pełnoziarniste pieczywo, przetwory z ziarna owsa i gotowane nasiona roślin strączkowych, zapewniają o wiele powolniejsze, ale za to równomierne uwalnianie energii.
Osoby, które jedzą stanowczo za małe porcje, będą odczuwały zmęczenie z powodu niedoboru energii. Głodowe diety są przykładem tragicznego w skutkach sposobu odchudzania: o wiele lepiej jest redukować nadwagę powoli , ale skutecznie- w tempie około 0,5- 1 kg na tydzień- obniżając spożycie tłuszczu. Z 1 grama tłuszczu po spożyciu wyzwalana jest w organizmie dwa razy większa ilość energii niż z takiej samej ilości białka lub węglowodanów.
Aby się odchudzać i nie odczuwać zmęczenia, należy zastąpić produkty zawierające dużo tłuszczu dobrymi zródłami węglowodanów, takimi jak owoce, pieczywo, makarony i przetwory z ziarna owsa.
efekt nadkrwistoscii
PolubieniePolubienie