Jad pszczeli , nowe odkrycia

Witaj,

Australijscy naukowcy twierdzą, że jad pszczół miodnych niszczy agresywne komórki raka piersi w warunkach laboratoryjnych.

Jad – i zawarty w nim związek zwany melityną – zastosowano przeciwko dwóm typom raka, które są trudne do leczenia: potrójnie ujemnym i wzbogaconym w HER2.

Odkrycie zostało opisane jako „ekscytujące”, ale naukowcy ostrzegają, że potrzebne są dalsze testy.

Rak piersi jest najpowszechniejszym nowotworem dotykającym kobiety na całym świecie.

Chociaż istnieją tysiące związków chemicznych, które mogą zwalczać komórki rakowe w warunkach laboratoryjnych, naukowcy twierdzą, że niewiele jest takich, które można wytwarzać jako leczenie ludzi.

Wcześniej stwierdzono, że jad pszczeli ma właściwości przeciwnowotworowe w przypadku innych typów raka, takich jak czerniak.

Badanie przeprowadzone przez Harry Perkins Institute of Medical Research w Zachodniej Australii zostało opublikowane w recenzowanym czasopiśmie Nature Precision Oncology .

Co odkryli badacze?

Przetestowano jad ponad 300 pszczół miodnych i trzmieli.

Stwierdzono, że wyciągi z pszczoły miodnej są „niezwykle silne”, powiedziała Ciara Duffy, 25-letnia doktorantka, która kierowała badaniami.

Stwierdzono, że jedno stężenie jadu zabija komórki rakowe w ciągu godziny, przy minimalnym uszkodzeniu innych komórek. Ale toksyczność wzrosła dla innych poziomów dawkowania.

Dr Ciara Duffy
Tytuł ZdjęciaBadaniami kierowała dr Ciara Duffy

Naukowcy odkryli również, że sam związek melityny jest skuteczny w „zatrzymywaniu” lub zakłócaniu wzrostu komórek rakowych.

Chociaż melityna występuje naturalnie w jadzie pszczelim, można ją również wytwarzać syntetycznie.

Tradycyjnie potrójnie ujemny rak piersi – jeden z najbardziej agresywnych typów – był leczony chirurgicznie, radioterapią i chemioterapią. Stanowi 10-15% przypadków raka piersi.

Czy można go wykorzystać w przyszłości?

W środę główny naukowiec Australii Zachodniej opisał badania jako „niezwykle ekscytujące”.

„Co istotne, badanie to pokazuje, jak melityna zakłóca szlaki sygnałowe w komórkach raka piersi, zmniejszając replikację komórek” – powiedział prof. Peter Klinken.

„To kolejny wspaniały przykład tego, gdzie naturalne związki można stosować w leczeniu chorób człowieka”.

Jednak naukowcy ostrzegają, że potrzeba więcej pracy, aby sprawdzić, czy jad może rzeczywiście działać na dużą skalę jako lek do walki z rakiem.

Inni badacze raka są zgodni. „To bardzo wczesne dni” – powiedział prof. Alex Swarbrick z Garvan Institute of Medical Research w Sydney.

„Wiele związków może zabić komórkę raka piersi w naczyniu lub w myszy. Ale od tych odkryć do czegoś, co może zmienić praktykę kliniczną, jest długa droga” – powiedział BBC.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: