Gdy wysycha i piecze w gardle. Domowe, stare sposoby.

Witaj,

Pamiętaj: OZIĘBIENIE JEST TYM CZYNNIKIEM, KTÓRE UJEMNIE WPŁYWA NA STAN DRÓG ODDECHOWYCH.

Do czasu , gdy nie znano bakterii i wirusów, przeziębienie uchodziło za jedyną przyczynę chorób oddechowych.

Ochłodzenie pewnych okolic skóry powoduje odruchowe zwężenie naczyń krwionośnych narządów położonych w głębi / np. gardła, nosa i krtani /, wskutek czego zmniejsza się ich ukrwienie, a co za tym idzie w tych narządach następuje zmniejszenie odporności.

Fakt ten bardzo ułatwia osiedlanie i gwałtowne rozmnażanie się wirusów i bakterii chorobotwórczych albo powoduje uczynnienie osiadłych tu drobnoustrojów o niezbyt dużej zjadliwości. W rezultacie prowadzi to do powstania to do powstania choroby.

Wystąpieniu ostrego nieżytu górnych dróg oddechowych sprzyja również przemęczenie, ogólne osłabienie organizmu a także niehigieniczne warunki życia. Czynniki te powodują zmniejszenie sił obronnych organizmu, zwiększając w ten sposób podatność na zakażenie zarazkami chorobotwórczymi.

Wysychanie i pieczenie w gardle łagodzimy, stosując płukanie roztworem soli fizjologicznej / 1/2 płaskiej łyżeczki soli kuchennej na szklankę przegotowanej wody, słabym roztworem sody oczyszczonej lub naparem z mieszanki ziołowej Septosan.

W razie bólu gardła podajemy tabletki do ssania, ja stosuję Sebidin. Tabletek tych nie należy przyjmować przed zamierzoną drzemką, gdyż podczas snu mogą przypadkowo dostać się do dróg oddechowych.

Gorąca herbata z łyżeczką miodu i soku cytrynowego zwiększa wydzielanie i ułatwia wykrztuszenie upłynnionej wydzieliny z dróg oddechowych.

Nierozcieńczony sok z cytryny, miód, cukierki dają chwilowe uczucie ulgi, ale ich duże stężenie powoduje większe podrażnienie błony śluzowej gardła.

Kaszel łagodzimy naparem z kwiatu z czarnego bzu.

Bardzo dobrym lekiem ułatwiającym odkrztuszanie wydzieliny są tabletki emskie / Sal Ems/. Wypijamy je 2-3 razy dziennie, po uprzednim rozpuszczeniu 1-2 tabletek w 1/2 szklanki ciepłego mleka.

Kojąco na kaszel i podrażnienia zapalne błony śluzowej górnych dróg oddechowych działają inhalacje, czyli wziewania pary wodnej z dodatkiem takich leków jak np. Inhalol, olejek miętowy/ naturalny/ lub Azulan.

Możemy je wykonywać za pomocą podręcznego inhalatora elektrycznego lub sposobem domowym.

Wlewamy do naczynia wodę z dodatkiem leku lub sprządzamy napar ziołowy / Septosan / a następnie wdychamy znad otwartego naczynia parę gorącego płynu.

W celu bardziej skutecznego działania pary, głowę możemy nakryć ręcznikiem. Zamiast wody lepiej użyć 1-3% solanki, którą sporządzamy z soli ciechocińskiej, iwonickiej lub bocheńskiej.

Osoby z trądzikiem różowatym muszą uważać na inhalację.

Ciąg dalszy- jutro

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: