Przestarzałe rusztowanie

Witaj,

Kręgosłup pełni w organizmie człowieka dwie trudne do pogodzenia funkcje.Z jednej strony, aby skutecznie chronić rdzeń kręgowy i prowadzące do narządów wewnętrznych nerwy, musi się cechować ogromną sztywnością i odpornością na przeciążenia. Z drugiej- funkcja utrzymania pionowej postawy ciała i swobodnego poruszania się wymaga dużej elastyczności, a zwłaszcza w odcinku szyjnym i lędzwiowym.

Pogodzenie tych sprzecznych cech możliwe jest dzięki subtelnym mechanizmom napinania i rozluzniania określonych  grup  mięśni utrzymujących stabilność i zapewniających ruchomość kręgosłupa.

Jeśli pod wpływem stresu, ciągłego zmęczenia, wadliwej postawy lub pozycji w pracy niektóre mięśnie ulegają trwałemu skurczowi, to jest to z reguły początek poważnych problemów z kręgosłupem i nie tylko.

Gdy przedwcześnie  zestarzeje się i ulegnie uszkodzeniu twój kręgosłup, znajdziesz się w jednej z najliczniejszych grup, w których starzenie całości ustroju zaczyna przyspieszać. Dlaczego tego typu zmiany mają tak duży ogólny wpływ na organizm człowieka?

Po pierwsze, problemy z kręgosłupem zwykle znacznie ograniczają możliwości poruszania się i podtrzymywania aktywności fizycznej. Bez możliwości swobodnego wykonywania ćwiczeń niewątpliwie trudniej jest dbać o kondycję. Ale nie jest to niemożliwe i nawet znaczne upośledzenie sprawności nie jest zasadniczą przyczyną starzenia tkanek wynikającego ze zmian w kręgosłupie. Tą zasadniczą przyczyną jest uciskanie włókien nerwowych wychodzących z kręgosłupa. W następstwie mogą powstawać nieprawidłowości w unerwieniu narządów wewnętrznych, a w konsekwencji zaburzenia ich funkcjonowania.

Tego typu przyczyny są  bardzo powszechne u osób, które zgłaszają się do lekarzy z powodu odczucia, iż w ostatnim okresie bardzo posunęły się w latach. Cierpią na różne wewnętrzne dolegliwości, ale badania nie potwierdzają zmian chorobowych w narządach, które jak się wydaje- powodują te dolegliwości. Odczuwają na przykład bóle w okolicach żołądka, stosują nawet leki przeciwbólowe, ale nie podejrzewają, że cały problem wynika ze zmian w kręgosłupie.

Przykład z życia wzięty

Ewa została skierowana  do neurologa, jej rodzina zaobserwowała bardzo gwałtowne zmniejszenie jej sprawności intelektualnej. Pojawiły się problemy z kojarzeniem, zapamiętywaniem, momentami nawet kłopoty z orientacją. Po prostu chwilami przestawała poznawać najbliższych, co w wieku pięćdziesięciu kilku lat jest bardzo niepokojącym objawem. Rodzina zwracała również uwagę, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy Ewa bardzo się postarzała.

Badania wykazały, że przyczyną były zmiany w szyjnym odcinku kręgosłupa, które spowodowały zaburzenia w ukrwieniu mózgu. Wkrótce po zastosowaniu leków rozluzniających mięśnie karku nastąpiła wyrazna poprawa. Dalsze leczenie i rehabilitacja pozwoliły niemal zupełnie zlikwidować objawy i Ewa odzyskała sprawność sprzed choroby.

Spośród licznych  ćwiczeń zalecanych na kręgosłup dwa mają największe znaczenie, gdyż przeciwdziałają typowym wadom postawy zwiększającym obciążenie kręgosłupa. Przede wszystkim należy wzmacniać mięśnie brzucha przez ich naprzemienne powolne rozluznianie i napinanie.Równocześnie jak najczęściej rozluzniajmy mięśnie grzbietu, nawet leżąc na brzuchu, a jeszcze lepiej w pozycji na  czworakach, wyginając  kręgosłup w „koci grzbiet”

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: