Kalendarz zbioru ziół w maju

Kochani!

Ponieważ maj właściwie dopiero się zaczął, bo ciągle pada i jest bardzo mokro, to zbiór ziół jest bardzo utrudniony.

Zbiór ziela czyli nadziemnej części rośliny, zbiera się prawie zawsze w okresie początkowego lub pełnego kwitnienia rośliny, gdy zawiera najwięcej ciał czynnych. Tylko wyjątkowo niektóre rośliny zbiera się w innym terminie.

Wiele ziół pozyskuje się w całości wraz z liśćmi i kwiatami, a czasem nawet z korzeniami.

Rośliny , które mają cienkie, niezdrewniałe łodygi, ucina się tuż nad ziemią, natomiast roślinom o łodygach zgrubiałych ścina się tylko same wierzchołki. Jeśli zbioru dokonuje się 2 lub 3 razy w roku z tej samej rośliny, pozostawia się za każdym razem taką jej część, aby mogła wypuścić nowe pędy. Im ścina się wyżej tym szybciej odrasta.

Zrywanie rośliny ręką niszczy ją, gdyż powoduje wyrwanie lub uszkodzenie jej korzeni. Ziele zbiera się w dni suche i pogodne.

Rośliny wilgotne szybko gniją i trudniej je wysuszyć. Do wyjątków należą tu np. kłoski widłaka , które trzeba zbierać wczesnym rankiem lub po deszczu, kiedy są jeszcze wilgotne, ponieważ w stanie suchym wysypują się z nich zarodniki.

Przy zbiorze zwraca się uwagę, aby rośliny nie były zakurzone, uszkodzone, zwiędnięte, chore lub zanieczyszczone. ZIELA SIĘ NIE UGNIATA. NIE UKŁADA W STERTY, GDYŻ WTEDY ŁATWO SIĘ ZAPARZA I PSUJE. Zbiera się go tylko tyle, ile można jednorazowo wysuszyć.

Maj

Zbieramy:

ziele bagna zwyczajnego

ziele glistnika jaskółczego ziela

ziele konwalii majowej

ziele przywrotnika

ziele skrzypu polnego

ziele żarnowca miotlastego

ziele bobrka trójlistnego

liście borówki czarnej

liście dębu

liście jeżyny

liście maliny

liście poziomki

kwiaty jarząbu pospolitego

kwiaty żarnowca

kwiatostan głogu jednoszyjkowego i dwuszyjkowego

kora kruszyny pospolitej

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

4 comments

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: