Rady jaki automat do pieczenia chleba kupić?

Witaj,

Czy Wy pieczecie w domu  chleb? Jestem przed zakupem   urządzenia do mieszania i wypieku  chleba. W jakim maszynie / którego producenta?/ pieczecie  chleb? 

Automat do pieczenia chleba zapewni Ci świeże, pachnące pieczywo o dowolnej porze bez wychodzenia z domu. Przyda się też, jeśli masz alergię lub chorujesz na celiakię. Czy wiesz, dlaczego automaty mają powłokę antyadhezyjną?

Parametry

Moc

Określa maksymalną wydajność energetyczną urządzenia (im większa moc, tym dłużej urządzenie może pracować bez przerwy). Automaty do chleba charakteryzują się różną mocą: od 450 W (np. Optimum CH-9001) do nawet 1650 W (np. Moulinex Home Bread Baguette). Jaka moc będzie optymalna?

Ciasto na chleb jest raczej ciężkie, więc według specjalistów urządzenie o najniższej mocy nie zawsze poradzi sobie z zagniataniem chleba i dlatego poleca się automaty o mocy w przedziale od 800 do 1200 W.

W przypadku automatów często pojawia się zarzut, że są bardzo drogie w eksploatacji. Poniżej przygotowaliśmy tabelę, która porównuje zużycie prądu dla automatu o mocy 1000 W z piekarnikiem w klasie energetycznej A przy założeniu, że oba urządzenia pracują przez cały cykl w trybie maksymalnego poboru energii (zarówno piekarnik jak i automat, mają chwile, gdy pobór energii jest minimalny, w przypadku automatu te chwile będą zdecydowanie dłuższe).

Urządzenie średnie zużycie kWh na cykl pieczenia szacunkowe roczne zużycie energii (kWh), pieczenie 2 x w tyg. przez rok przybliżony koszt energii na rok (1 kWh=0,66 zł)
automat do pieczenia chleba 3 312 205,92
piekarnik elektryczny 1 104 68,64

Jeśli jednak oprzemy się na wyliczeniach poboru energii za pomocą miernika prądu, okazuje się, że automat do chleba może zużyć tyle samo (lub nawet zdecydowanie mniej kWh) co piekarnik (zobacz akapit Waga chleba). Warto jednak pamiętać, że na zużycie prądu ma wpływ wiele czynników, m.in. temperatura używanych produktów, wybrany program pieczenia czy waga pieczonego chleba.

Przy okazji omawiania mocy urządzenia, warto obliczyć, ile przykładowo maksymalnie może kosztować wypiek jednego bochenka chleba:

CHLEB = 3,48 zł = 3*0,66 zł (zużycie prądu)+1,5 zł (gotowa mieszanka)

Koszt 1 bochenka może być oczywiście dużo niższy, jeśli kupisz różne rodzaje mąki (jak wybrać mąkę, możesz przeczytać w artykule Jaką mąkę?).

Czy jest to wygórowana cena za ok. 800 g chleba? Jeśli masz w okolicy piekarnię, która piecze chleb według starodawnych receptur i jest on w podobnej cenie, zakup automatu może być zbędnym wydatkiem. Jeżeli natomiast w Twojej okolicy nie ma dobrego chleba, wypiekacz rozwiąże podstawowy problem każdego śniadania i kolacji (niedobry chleb potrafi skutecznie zniechęcić do jedzenia).

Liczba mieszadeł

Automat z dwoma mieszadłami Severin BM 3992
Automat z dwoma mieszadłami
Severin BM 3992
Do wyboru masz urządzenia wyposażone w jedno lub dwa mieszadła. Automaty z jednym mieszadłem są mniejsze i możesz w nich maksymalnie upiec chleb o wadze ok. 800 gram (np. Princess Royal Breadmaker Easy). Natomiast urządzenia z dwoma mieszadłami pozwolą Ci upiec większy, nawet 1,6-kilogramowy chleb (tak jak np. Severin BM 3992).

Użytkownicy automatów z dwoma mieszadłami zgodnie podkreślają, że dwa mieszadła zapewniają idealnie wyrobione ciasto, bez względu na wagę i rodzaj chleba.

Liczba pojemników (komór)

Wypiekacz z dwiema komorami Tefal Dual Home Bread
Wypiekacz  z dwiema komorami
Tefal Dual Home Bread
Standardowo automaty mają jedną komorę, ale zdarzają się urządzenia wyposażone w dwie komory, w których możesz piec równocześnie dwa rodzaje chleba (np. Kalorik, Princess, Tefal, Unold) lub jeden większy (np. Kalorik) – w zależności od potrzeb. Zakup takiego urządzenia będzie odpowiedni dla Ciebie, jeśli:

  • niektórzy członkowie rodziny muszą jeść specjalny chleb (np. bezglutenowy lub razowy)
  • lubisz mieć dwa rodzaje pieczywa w domu (np. razowe i pszenne)

Możliwe jest jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie: wymienne komory o różnych pojemnościach (np. Concept – 750 g lub 900 g), co pozwala dostosować wielkość chleba do aktualnych potrzeb.

Waga chleba / pojemność urządzenia

Dostępne na rynku urządzenia pozwalają na pieczenie chleba różnej wielkości. W zależności od swoich potrzeb i wielkości rodziny, możesz kupić automat z ustawieniem wagi: 500 g (np. Ariete 125 Pane Express Metal), 750 g (np. Severin BM 3992), 1000 g (np. Clatronic BBA 3364), 1300 g (np. Bomann CB 594). Jak wybrać odpowiednią pojemność automatu i (co się z tym wiąże) wagę chleba?

Zakładając, że jedna kromka chleba waży 20-45 g (w zależności od rodzaju pieczywa), a dziennie powinno się spożywać ok. 4 kromek (to daje 80-180 g), to chleb 500 g wystarczy na prawie trzy dni dla jednej osoby, ale zabraknie go, jeśli Twoja rodzina liczy trzy i więcej osób. Od tej zasady są wyjątki: jeśli masz dzieci, które biorą kanapki do szkoły lub „chlebożerców” w domu (którzy potrafią zjeść 12 kromek dziennie), może się okazać, że dzienne spożycie chleba będzie na poziomie 1 kg lub więcej. Dlatego najlepiej przed zakupem urządzenia przyjrzeć się nawykom żywieniowym rodziny i nie kupować urządzenia „na wyrost” – tym bardziej, że moc urządzenia (i zużycie prądu) rośnie zazwyczaj wprost proporcjonalnie do wielkości pieczonego chleba:

Przykładowe urządzenie średnie zużycie kWh na cykl pieczenia szacunkowe roczne zużycie energii (kWh), pieczenie 2 x w tyg. przez rok przybliżony koszt energii na rok (1 kWh=0,66 zł)
Ariete 125 Pane Express Metal 0,53 55,12 36,38
Severin BM 3983 0,45 46,8 30,89
Clatronic BBA 2605 0,6 62,4 41,18
Bomann CB 594 0,8 83,2 54,91

Godnym polecenia rozwiązaniem jest zakup urządzenia z możliwością wyboru wielkości bochenka. Możesz wtedy upiec chleb o wadze od 450 g (np. Kalorik BBA1) do 1,6 kg (np. Severin BM 3992).

Poniżej przedstawiamy przykładowe wielkości bochenków:

Urządzenie Waga
najmniejsza (g) średnia (g) największa (g)
Moulinex Baguette & Co OW6000 750 1000 1500
Philips HD9020, Kenwood BM450 500 750 1000
Optimum CH-9021 750 1000 1135
Concept PC-5020 Vita Style 1000 1250 1500

Aby chleb zawsze się udał, potrzebny jest dobry przepis i… dokładna waga, najlepiej z dokładnością do 1 g (musisz kupić osobne urządzenie).

Urządzenie, które umożliwia Ci wybór wagi bochenka, przyda Ci się, jeśli:

  • zazwyczaj nie potrzebujesz więcej niż 500 g chleba, ale czasem zapraszasz gości (i wtedy zużycie chleba drastycznie rośnie)
  • spożycie chleba w Twoim domu jest różne (np. w weekend większe)
  • aktualnie potrzebujesz mało chleba, ale wiesz, że w najbliższej przyszłości się to zmieni

Funkcje

Programy

Dostępne na rynku urządzenia do pieczeniach chleba mają rożną liczbę programów: od 3 (np. Princess Royal Breadmaker Easydo 16 (np. Moulinex Home Bread). Zazwyczaj automaty mają ok. 12 programów i jest to według użytkowników wystarczająca liczba.

Poniżej przedstawiamy omówienie najważniejszych programów (na podstawie Optimum CH 9000):

Program  Omówienie
podstawowy (normalny) do pieczenia małych i dużych chlebów z mąki pszennej lub mieszanej (z przewagą pszennej) z dodatkami ziaren, ziół itp. Nadaje się również do pieczenia chleba bezglutenowego i ciasta drożdżowego z bakaliami.
szybki do pieczenia chleba pszenno-żytniego z przewagą mąki pszennej
słodki chleb do pieczenia chleba pszennego i ciast zawierających tłuszcz, cukier, bakalie
krótki do pieczenia małych chlebów pszennych bez dodatków
razowy chleb do pieczenia chleba z mąki razowej, również z dodatkiem ziaren, ziół
wypiek (ciastka) do pieczenia chleba z proszkiem do pieczenia
ciasto do mieszania i wyrabiania ciasta (o maksymalnej wadze 1 kg) pieczonego w tradycyjnym piekarniku (bułki, ciasta, pizza) lub gotowanego (makarony, kopytka, kluski) czy smażonego (pączki)
pieczenie do dopiekania chleba, pieczenia ciast (bez mieszania i ugniatania) lub zagęszczania powideł
marmolada (powidła) do gotowania powideł, konfitur i dżemów
sandwich (tost) do pieczenia chleba tostowego – lekkiego i z cienką skórką
biały chleb (francuski chleb) do pieczenia chleba lekkiego francuskiego o lekkiej strukturze wewnętrznej i chrupiącej skórce

 

Wśród programów w automatach nie znajdziesz programu do chleba na zakwasie. Możesz oczywiście spróbować samemu wyrobić ciasto (a potem tylko upiec w wypiekaczu do chleba) albo zagnieść i zamieszać ciasto, a potem wyłączyć urządzenie (chleb na zakwasie musi rosnąć dłużej) i po kilku godzinach uruchomić program pieczenie. Nie jest to już w każdym razie pełna automatyzacja jak w przypadku innych programów, dlatego często wykorzystuje się wypiekacz do zagniecenia ciasta, a samo pieczenie odbywa się w piekarniku.

Na rynku są już dostępne urządzenia z nietypowym programem do pieczenia bagietek (np. Moulinex). Po wyrobieniu ciasta, trzeba na stolnicy uformować bagietki i ułożyć je na specjalnym ruszcie, po czym włączyć program bagietki.

Jeśli żaden z programów nie spełnia Twoich oczekiwań, możesz wykorzystać program indywidualny, który pozwala Ci zaprogramować własne ustawienia (np. Unold).

Osobnym tematem jest potrzeba zakupienia automatu z programem bezglutenowym. Dla osób chorych na celiakię pieczenie chleba w domu to niestety konieczność. Program normalny nadaje się do pieczenia pieczywa bez glutenu, ale są również automaty ze specjalnym programem bezglutenowym – jak np. Moulinex, Kenwood.

Stopień zarumienienia skórki

Wszystkie automaty oferują trzy stopnie przyrumienienia skórki. Do wyboru (w programie krótkim nie ma możliwości zmiany koloru skórki) jest skórka: jasna, średnio zrumieniona i ciemna. Warto przy tym zauważyć, że spód i boki będą zawsze ciemniejsze od góry chleba, więc stopień „skórka ciemna” może dać Ci rezultat w postaci zwęglonych boków.

Opóźniony start

Producenci automatów do chleba zadbali też o to, byś mógł cieszyć się świeżym chlebem o 6.00 rano. Jest to możliwe dzięki funkcji opóźnionego startu, która pozwala zaprogramować czas pracy urządzenia. Programator czasu ustawia się na tyle godzin, ile upłynie od włączenia urządzenia do momentu, kiedy chcesz mieć ciepły upieczony chleb.

Na przykład: chcesz włączyć urządzenie przed pójściem spać (np. o 22.00) i rano (np. o 7.00) mieć upieczony chleb. Obliczasz godziny i ustawiasz opóźniony start o 9 godzin. W ciągu tych 9 godzin automat upiecze Ci chleb.

Większość automatów ma opóźniony start do 13 godzin (np. Unold), ale są też urządzenia z opóźnionym startem do 10 godzin (np. Concept) lub 15 godzin (np. Moulinex).

Kilka uwag do funkcji opóźnionego startu:

  • nie używać do chlebów z dodatkami (chyba że ktoś chce wstawać w środku nocy, żeby dorzucić ziarna lub zioła)
  • nie używać do chlebów z łatwo psującymi się składnikami (jajka, mleko, owoce, świeże drożdże)
  • nie używać, jeśli kuchnia jest blisko sypialni (przez godzinę po upieczeniu chleba działa funkcja podtrzymywania ciepła i włącza się alarm, który przypomina o upieczonym chlebie. Sygnał dźwiękowy włącza się co kilka minut i w środku nocy może być to dosyć uciążliwe)
  • używać tylko z drożdżami w proszku

Użytkownicy automatów, wypowiadający się na forach, nie są zwolennikami korzystania z funkcji opóźnionego startu. Zwracają uwagę, że zawsze trzeba sprawdzić konsystencję ciasta (a trudno to zrobić, jeśli mieszanie odbywa się o 4.00

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: