Witajcie wreszcie!
Bardzo za Wami się stęskniłam… może od czasu do czasu coś napiszę , abyście całkiem o mnie nie zapomnieli.
W tym roku zajmę się starością. Chcę siebie i was oswoić z tym tematem. Tyle ważnych i ciekawych kwestii chciałabym poruszyć na blogu , lecz nie wiem czy starczy mi zapału i czasu, gdyż jestem bardzo zajęta.
Ale póki co , nie opuszczajcie mnie i mojego bloga.
Zanim wyruszę w ” starczą ” podróż przeczytajcie wpis o fioletowych ziemniakach.
Fioletowe ziemianki – wartości odżywcze
Ziemniaki o tradycyjnym zabarwieniu zawierają:
- kwasy fenolowe,
- tokoferol,
- kwas askorbinowy,
- karotenoidy.
Z kolei ziemniaki o kolorowym miąższu zawierają dodatkowo antocyjany. Zawartość suchej masy ziemniaków na całym świecie wynosi od 13 do około 37 proc., a zawartość białka wynosi od 0,7 do 4,7 proc. Ziemniaki zawierają 10-16 proc. węglowodanów złożonych, głównie skrobi. Warto również zaznaczyć, iż ziemniaki o kolorowym miąższu są warzywem odznaczającym się wyższą skrobiowością.
100 g ziemniaków dostarcza:
- 60-70 kcal,
- 10-25 proc. skrobi,
- 0-01, g tłuszczu,
- 1-2 g błonnika pokarmowego,
- 380-420 mg potasu,
- 13-18 mg witaminy C,
- 10-16 µg kwasu foliowego.
Jak wynika z powyższych informacji ziemniaki są produktem niskokalorycznym, więc warto spożywać fioletowe ziemniaki gotowane, a nie smażone czy pieczone z dodatkiem tłuszczu. Dodatkowo gotowane ziemniaki posiadają wysoki indeks sytości. Jedzenie fioletowych ziemniaków zabezpiecza przed zachorowaniem na nowotwór jelita grubego ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy.
Niestety wadą ziemniaków jest to, że ich indeks glikemiczny jest wysoki, dlatego nie mogą stanowić podstawy diety u osób z cukrzycą czy insulinoopornością. Nie oznacza to, że osoby cierpiące na wymienione choroby muszą całkowicie zrezygnować z tych produktów. Najlepiej ziemniaki gotować w mundurkach. Dobrym sposobem na obniżenie indeksu glikemicznego jest również chłodzenie produktów skrobiowych po ugotowaniu oraz do dodanie do nich solidnej porcji surowych warzyw, co nieco zmniejszy odpowiedź glikemiczną po ich spożyciu.
Fioletowe ziemniaki – przepis
Ziemniaki fioletowe ze względu na swój kolor mogą uatrakcyjnić niejedną potrawę.
Jak przyrządzić fioletowe ziemniaki? Najlepiej gotować je w skórkach lub piec w piekarniku. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek lub jako samodzielna przekąska. Atrakcyjnie wizualnie i smakowo są także puree, frytki i chipsy z fioletowych ziemniaków. Sprawdzą się również jako zachęta dla dzieci na nietuzinkowe danie.
Smaczną potrawą są też pieczone fioletowe ziemniaki z kurkumą i gałązką tymianku. Można z nich również przyrządzić szybką sałatkę z dodatkiem cebuli, batatów, marchewki, papryki.
Ponadto na wegańskich blogach królują również lody z fioletowych ziemniaków.