Wokół miodów krąży dużo błędnych pojęć i przekonań. Powszechne podejrzenia budzą miody białe, szybko się krystalizujące. Rzekomo jest to rezultat podkarmiania pszczół cukrem przez pszczelarzy. Slyszy się też narzekania , że kupiony płynny miód po paru tygodniach skrystalizował i został tylko „biały cukier „. Tymczasem to nie jest cukier buraczany, lecz skrystalizowana glukoza wspaniały skladnik miodu.
Niektórzy narzekają , że piękny skrystalizowany miód kupiony u pszczelarzy rozwarstwił się . Powstały dwie warstwy: skrystalizowana i płynna na wierzchu..Jakie zatem mogą być przyczyny rozwarstwiania się miodu skrystalizowanego?. Miód za wcześnie wybrany z ula, zle odparowany, łatwo się rozwarstwia, płynna część stosunkowo szybko ulega fermentacji. Płynną warstwę należy zebrać , podgrzać i zużyć.- miody zbyt podgrzane w celu ich upłynnienia przed rozlaniem do słoików krystalizują nierówno na ściankach i dnie słoika osadzają się grube kryształy glukozy, środek wypełnia fruktoza.
Taki miód wymieszać i używać- w miodzie długo przechowywanym z czasem następuje przemiana glukozy na fruktozę , która gromadzi się na powierzchni miodu
.Nie jest to objaw psucia sie miodu.– w każdym nektarze można stwierdzić obecność drożdzaków, które dostają do niego z powietrza. Pszczoła wraz z nektarem przynosi do ula drożdzaki . Do nektarów zawierających dużo sacharozy, pszczoły dodają dużo enzymów, a z nimi dużo inhibin, które niszczą drożdzaki. Do nektarów nie zawierających sacharozy lub bardzo mało , pszczoły dodają mało enzymów a z nimi mało inhibin. Drożdzaki z tego korzystają i mogą żerować w miodzie.
Stąd w miodach rzepakowych i malinowych , można zauważyć , ze na powierzchni miodu i wzdłuż boków naczynia powstają biale wykwity, ktore powiększają się z czasem.
.Dowód, ze drożdzaki żerują , wyjadają fruktozę , a pozostawiają rodzaj pianki z glukozy. Pianke tę należy zebrać i podgrzać w celu zniszczenia drożdzaków.
Zafałszowanie miodu sztucznym miodem można stwierdzić przy pomocy badań laboratoryjnych. Stwierdzenie zafałszowania miodu syropem cukru buraczanego sposobem domowym jest niemożliwe.
Natomiast łatwo je wykryć przy pomocy refraktometru , który wykaże dużą zawartość sacharozy.Miody mogą być czasem skażone wyziewami, pyłami przemyslowymi i samochodowymi. Skażenie miodów można zbadać tylko laboratoryjnie
Który miód jest najlepszy ? O tym już jutro
Pozdrawiam.Marysia