Jak żywność naśladuje leki?

Witaj,pieprz

Wiele typowych leków na przeziębienia  i kaszel dostępnych  w aptekach  działa dokładnie  tak samo  jak działa pieprz. Prof. Irwin Ziment  pneumonolog amerykański powiedział: ” Pieprz nie ma żadnych działań ubocznych  i jestem przekonany  , że 90 procent  ludzi dobrze znosi  ostro przyprawione potrawy”. czosnekAllicyna , która daje czosnkowi  jego zapach , jest przekształcana w organizmie  w substancję podobną do  mukodyny, klasycznego leku  rozpuszczającego  śluz  oskrzelowy.

Głównym składnikiem  aktywnym w czarnej rzodkwi, która jest członkiem  rodziny ” musztardowej” jest  olej  izotiocjanatowy albo musztardowy. Podrażnia  on zakończenia  nerwów  węchowych, powodując łzawienie  i ślinienie się , a co za tym idzie, rozpuszczanie śluzu.

3 responses to “Jak żywność naśladuje leki?

  1. Jak zawsze, przypominasz wiele ważnych wiadomości, które były doskonale znane naszym babkom. Dlaczego tak lekceważymy wiedzę naszych przodków? Robisz dobrą robotę. 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.