Witaj,
Propolis w handlu występuje w postaci naturalnej tak jak był pobrany z ula lub w postaci preparatów.
Propolis w naturalnej postaci przeznaczany do sporządzania nalewki alkoholowej bywa zwykle pakowany w torebki foliowe po 25 gramów / na o, 25 litra alkoholu etylowego /
Do opakowania powinna być dołączona etykietka z nazwiskiem i adresem pszczelarza oraz wagą i datą.
Naturalny propolis można kupować tylko w pewnych źródłach.
Nie należy zaopatrywać się na targowiskach, u pośredników.
Propolis może być przeterminowany.Po dwóch latach traci swa biologiczną aktywność. Nie należy więc kupować na zapas.
Propolis może mieć różne zabarwienia, od koloru żółtego do prawie czarnego.Zależy to z jakich roślin pszczoły go pobierały.
Konsystencja surowca propolisowego zależna jest od temperatury,
W temperaturze powyżej 20 stopni C zwykle ma tendencję do zbijania się w kule.
Zanieczyszczony może być kruszynami wosku, skrzydełkami pszczół, źdźbłami słomy itp.
Jeśli w masie przebija kolor jasnożółty, widoczne jest, ze zawiera duże ilości wosku.
Często pojawiają się w handlu różnego rodzaju komponenty, propolis z pyłkiem, propolis z mleczkiem, propolis z miodem itp. Jest to sprawa kontrowersyjna.
Zwolennicy uzasadniają celowość ich sporządzania zjawiskiem synergizmu przy stosowaniu tych preparatów.
Przeciwnicy stoją na stanowisku, że propolis to antybiotyk, zażywany tylko w razie potrzeby i nie powinien być łączony z odżywkami.
KURACJA PROPOLISEM
Propolis- jak każdy antybiotyk- niszczy w przewodzie pokarmowym florę bakteryjną, która wytwarza witaminę K niezbędną organizmowi .
Toteż zażywanie propolisu powinno być rozważne.
Kuracja propolisowa powinna być krótkotrwała, kilkudniowa przy przyziębieniach, biegunkach itp. lub długotrwała przy chorobach chronicznych.
Zażywać propolis wówczas nie dłużej niż 4 do 6 tygodni, przerwać na 3-4 tygodnie, po czym ponownie powtórzyć kurację.
Przy schorzeniach dróg oddechowych można stosować 10-15 kropli nalewki propolisowej na łyżeczkę miodu lub cukru i trzymać to w ustach stosując rodzaj inhalacji/
Należy pamiętać, że propolis działa aktywniej w środowisku kwaśnym.
Toteż zaleca się przed zażywaniem propolisu wypić zsiadłe mleko lub sok owocowy zawierający witaminę C jak np.: z czarnej porzeczki, pigwy, kiszonej kapusty lub sok z cytryny.
Przy wrzodach przewodu pokarmowego zalecam przed zażyciem propolisu wypić napar z siemienia lnianego.
Napar ten ochrania błonę śluzową przed działaniem alkoholu.
Przy odleżynach opatrunki moczyć w roztworze wodnym nalewki propolisowej. Niektórzy stosują maść propolisową.
W medycynie ludowej zawsze przestrzegano, aby opatrunki na rany były sporządzane z płótna lnianego, oczywiście wygotowanego i wyprasowanego bardzo gorącym żelazkiem.
Takie postępowanie uzasadnia się tym, że powierzchnia płótna lnianego jest gładka w przeciwieństwie do opatrunków z płótna bawełnianego, które posiadają ” włoski ” powodujące drażnienie rany.
Przy schorzeniach ropnych nie gojących się ran, gdy bakterie są uodpornione na leki farmaceutyczne, propolis może być bardzo pomocny: przyspiesza ziarninowanie i naskórkowanie.
Przy paradontozie płukać dziąsła roztworem nalewki propolisowej= 15 kropli na 1/4 szklanki wody.
Propolisu, podobnie jak pierzgi nie można rodzinom pszczelim odbierać bez ograniczenia.
Zaleca się pszczelarzom by nie odbierano go więcej niż 100 gramów w sezonie od jednej rodziny,
Przekonano się bowiem, że na skutek nadmiernego ogałacania ula z propolisu rodziny pszczele szybko zapadają na różne choroby.
Jest to bowiem ich środek obronny przed inwazją bakterii.Możliwości pszczół przy pozyskiwaniu i przetwarzaniu surowca propolisowego są ograniczone ze względu na dużą pracochłonność.
Jeśli np. pszczoła zbierająca nektar , w ciągu dnia może wykonać nawet do 60 lotów, to po surowiec propolisowy tylko 3 do 4.
Pobieranie surowca z drzew, następnie przetwarzanie na propolis trwa ponad 3 godziny, przy czym zajętych przy tej czynności bywa po kilka pszczół.
Ponadto zbiór surowca propolisowego odbywa się w tym samym okresie, w którym nasilony jest zbiór nektaru, pyłku, a czasem i wody.
Toteż propolisem jako naturalnym antybiotykiem zawsze trzeba oszczędnie gospodarzyć.
Pozdrawiam, Marysia
Można jeszcze uzupełnić informacje o spożywanie propolisu w czystej postaci (np. w kapsułkach). Często w warunkach przemysłowych (duże ilości) propolis jest „oczyszczany” w wysokiej temperaturze i traci większość prozdrowotnych właściwości. Z drugiej strony, propolis nieoczyszczony zawiera duże ilości wosku, który wiąże propolis i organizm go nie asymiluje a propolis uwięziony w wosku „przelatuje” przez organizm i nie wchłania się. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie czystego propolisu do spożycia.
PolubieniePolubienie