Co to jest zespół zamykających się drzwi?…

Witaj,

Są różne typy reakcji sfrustrowanych kobiet. Wszystkie te zachowania maja na celu podbudowanie zachwianego poczucia własnej wartości. Przeżywanie zazdrości wobec atrakcyjniejszych kobiet wiąże się wręcz z wrogim nastawieniem do nich, krytyką czy przyjęciem postawy moralizatorskiej. Pomniejszanie wartości innych samemu pozwala poczuć się lepiej.

Innego rodzaju zachowaniem jest realizowanie sie poprzez dominację i władzę. Taka kobieta podbudowuje swoje poczucie własnej wartości poprzez nadanie sobie znaczenia.

Pomagają jej w tym osiągnięcia w pracy, role społeczne. Kobieta,,która działa w ten sposób, jest narażona na mechanizm błędnego koła. Bo kiedy jest skoncentrowana na władzy, staje się siłą rzeczy mniej kobieca.W strachu przed tym , że traci swą kobiecość, pozbawia się jej.

Dość typową  postawą kompensacyjną są ucieczki w chorobę. Gdy kobieta jest chora, skupia na sobie uwagę rodziny. Zachowuje się tak po to, by mąż skoncentrował się na niej i by mieć poczucie, że jest dla niego ciągle ważna. Może jednak osiągnąć odwrotny skutek i mąż od biadolącej żony w końcu się odwróci. Mechanizmy obronne  służą jedynie zmniejszeniu napięcia i przeżywanego stresu .

A co dzieje się, jeżeli niepogodzona ze spadkiem swojej atrakcyjności kobieta próbuje niejako na siłę odzyskać młodość?

Takie zachowanie ma nawet swoją nazwę: zespół zamykających się drzwi.Dopada to na ogół kobiety, dla których atrakcyjność fizyczna jest podstawą poczucia własnej wartości. Te kobiety psychicznie czuja się młodo, a zmieniający  się na niekorzyść wygląd  ich nie zadowala. Wtedy  starają się zatrzymać czas i uciekającą młodość przez upodabnianie się do nastolatek strojem i stylem bycia. Starają się zwrócić na siebie uwagę młodych mężczyzn. Często przy tym stają się mało krytyczne. W tych zachowaniach mieszczą się też liczne operacje plastyczne, kuracje  odmładzające i inne zabiegi, które mają zatrzymać czas.

Jak w takim razie uniknąć tych wszystkich pułapek?

Trzeba podkreślić, że znaczna część kobiet po czterdziestce przeżywa rzeczywisty rozkwit swego życia. Potrafią się nim cieszyć. Istotne jest to , czy kobieta realizuje się w związku. Czego oczekuje od mężczyzny? Czy w tym związku czuje się bezpiecznie. Czy obawia się , że może on w każdej chwili się rozpaść. Czy zauważa , że jest coraz mniej atrakcyjna dla swojego partnera i obawia się , że go może stracić.

Jeśli wcześniej zbudowała sobie z partnerem własne poczucie bezpieczeństwa, jeśli zawarli kompromis, dogadali się i oboje wiedzą, co jest dla nich ważne, wtedy kobieta nie musi niczego kompensować, bo czuje się bezpiecznie i podkreśla to co jest w niej atrakcyjne.

Paradoksalnie te kobiety, które próbują oszukać metrykę, na siłę odmładzają się, udając młodsze, są mniej atrakcyjne.

Koncentrują się na zachowaniach nieautentycznych niekobiecych i to widać, to jest czytelne i to się z reguły nie podoba, bo jest fałszywe. Kobieta może być atrakcyjna w każdym wieku, jeżeli jest pogodzona ze sobą i akceptuje swoje ciało. Oczywiście też powinna o siebie dbać.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: