Serce swe rozwesel herbatką z tej rośliny

melisaWitaj,

Melisa znana była już w starożytności jako roślina lecznicza. Jej właściwości lecznicze opisywali m.in. Pliniusz i Dioskorydes.

 Jak szerokie  było jej zastosowanie może świadczyć zapis w „Zielniku „Szymona Syreniusza / 1541-1611 / wydanym w 1613 r., już po śmierci , przez Annę Jagiellonkę : ” leczy choroby kobiece, reguluje miesięczne upławy, macicę uspokaja i na swe miejsce sprowadza przez kompresowanie ciepłe z melisy na krzyżu lub na progu łona, w bólach głowy, serca,  żołądka, w zatruciu grzybami, dychawicy , reumatyzmie, serce smętne rozwesela, mdłe posila, smutnym i melancholicznym myślom dobrze czyni, żołądek wysusza, zagrzewa, posila i do łzawienia sposobnym czyni, rano na czczo zażywana. Krew melancholiczną i spaloną poleruje i z ciała wywodzi, sny straszne ze krwią wydala, a wesele czyni – sok na noc używany. Zawroty głowy, padającą niemoc i boleści wywodzi. Cuchnienie z ust usuwa. Spanie spokojnym czyni, wnętrzności wszelkie oczerstwia i posila, trzęsienie i kołatanie serca uspokaja, frasobliwym bez miary dużą ulgę przynosi. Mgłą lub powłoką zaszłe oczy – sok puszczony z miodem, czyni czystym i jasnym. Rozum i dowcip ostrzy.”

Obecnie w lecznictwie melisa stosowana jest przede wszystkim  jako środek uspokajający w leczeniu bezsenności, migrenach, zawrotach głowy, nerwicach serca itp. ponadto jest używana jako środek przeciwskurczowy, przeciwbakteryjny i ułatwiający trawienie w schorzeniach przewodu pokarmowego. Często stosowana w mieszankach z innymi ziołami o podobnym działaniu.

Wchodzi w skład leków uspokajających: mieszanek Nerwosan, Nervinum fix, Somnoten- fix, granulatu Nerwogran, kapsułek Persen,  kropli Nerwosol, Sedomix, Melisana, Melis-tonic, Intractum Melissa, syropu Melisal i in.

U mnie w ogrodzie rośnie  dużo melisy, wystarczyć kupić  / jeśli nie chcesz hodować jej z nasion / małą doniczkę z melisą w supermarkecie i przesadzić do ziemi w  ogródku lub  dużej doniczki.  Świeże ziele melisy należy przenosić jak najszybciej do suszenia, uważając by go nie ugniatać i nie dopuścić do zaparzenia. Dobrze wysycha w suszarni naturalnej, w miejscu zacienionym, przewiewnym. Aby otrzymać liść melisy ścina się całe ziele, a następnie przed suszeniem osmykuje się liście.

Melisa używana jest również do produkcji likierów i w przemyśle perfumeryjnym. W e Francji, Belgii, Chinach i na Cejlonie melisa służy do sporządzania codziennych napojów, pitych w miejsce powszechnej u nas  herbaty; do tego celu używa się zarówno wysuszonych, jak i przefermentowanych / na wzór herbaty naturalnej / liści melisy.

Świeże liście melisy zaparzone wrzątkiem mogą w herbacie  zastąpić cytrynę, można ich również używać  do aromatyzowania  kompotów i innych napojów.

Świeże  i suszone liście melisy dodają  smaku i aromatu sałatkom warzywnym, omletom, sosom, potrawom z ryb i dziczyzny. Należy je podawać bezpośrednio przed podaniem, gdyż dłuższe działanie wyższej temperatury niszczy ich charakterystyczny zapach. Melisa jest również cenna rośliną miododajną. Oblicza sęe , że  z 1 ha uprawy można uzyskać około 130- 200 kg miodu o miłym aromacie i delikatnym smaku.

W XV- XVII wieku dużą popularnością w Europie cieszył się olejek melisowy , który po połączeniu ze skórką cytrynową i lawendą używany był jako środek zapachowy i odświeżający pod nazwą Eau de Charme.

Serdeczne pozdrowienia, Marysia

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: