Szkodliwość substancji nadpsutych i niedojrzałych w roślinach

Witaj,

Liczne rośliny mają wykształcone mechanizmy obronne, których działanie okazuje się  niekorzystne dla ludzi spożywających te rośliny.Rośliny zagrożone różnymi chorobami, owadami lub pasożytami mogą wytwarzać takie substancje. I tak selery, pietruszka, figi, cytrusy zaatakowane pleśnią mogą wytwarzać nawet 100 razy więcej furanokumaryn niż normalnie. Pod wpływem światła związki te wywołują uczulenia. Ponadto mogą tworzyć w obecności światła addukty/ chemiczne połączenia/ z DNA i RNA.

W niedojrzałych / dokładniej w zielonych/ ziemniakach i pomidorach występuje solanina i tomatyna, należące do szkodliwych glikozydów sterydowych. Rośliny obtłuczone lub uszkodzone mogą wytwarzać znacznie więcej takich glikozydów. Mogą wówczas stać się grozne dla zdrowia.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: