Czy podróże lotnicze są zdrowe?

Witaj,

Gruba warstwa atmosfery ziemskiej chroni organizmy żywe na Ziemi nie tylko przed promieniowaniem ultrafioletowym, ale również przed promieniowaniem kosmicznym.Inną osłonę przed niebezpiecznym promieniowaniem kosmicznym daje ziemskie pole magnetyczne. Jednak w czasie podróży samolotem, a szczególnie samolotem naddzwiękowym wznosimy się w obszary, gdzie atmosfera jest znacznie rzadsza i mamy jej mniej nad głową.

Ocenia się, że w czasie podróży pasażerskim samolotem ponaddzwiękowym  typu Concorde osoba podróżująca pochłania jonizujące promieniowanie kosmiczne określone równoważnikiem dawki od 10 do 12 qSv na godzinę, zaś przy podróży pasażerskim samolotem poddzwiękowym od 4 do 9 qSv/h

Międzynarodowa Agencja Ochrony Przed Promieniowaniem Jonizującym zaleca, aby przeciętny członek społeczności ludzkiej pochłaniał rocznie nie więcej niż 1 mSv z innych zródeł niż naturalne. Oznacza to , że można podróżować rocznie np Concordem nie dłużej niż 100 h. Łatwo  wyliczyć podobne ograniczenia czasowe dla osób podróżujących typowymi pasażerskimi  samolotami o szybkościach ponaddzwiękowych.

Badania przeprowadzone wśród duńskich pilotów, którzy spędzili w powietrzu od 1946 roku więcej niż 5000 godzin wskazują, że ostra białaczka szpikowa jest wśród nich 5,1 razy częstsza niż oczekiwano .Równocześnie jednak podobne badania przeprowadzone w Japonii, Kanadzie i kilku innych krajach europejskich pokazały, ze białaczki wśród załóg samolotów są mniej częste niż wśród populacji generalnej. Co nie wydaje się nielogiczne, jeśli przyjąć, że czynnik starannego dobierania na pilotów ludzi o bardzo dobrym stanie zdrowia jest istotniejszy niż czynnik ewentualnego szkodliwego wpływu promieniowania kosmicznego.

Dawka pochłoniętego promieniowania kosmicznego zmienia się nie tylko z wysokością lotu, ale także z szerokością geograficzną, na której lot się odbywa. Ale są jeszcze inne czynniki mające wpływ na wielkość pochłoniętej dawki.Natężenia promieniowania kosmicznego ma dwie składowe : galaktyczną/ pochodzącą z wybuchów supernovych, eksplozji galaktyk i in./ i składową słoneczną. Obie składowe mogą się znacznie zmieniać w czasie. Składowa galaktyczna promieniowania kosmicznego powyżej atmosfery ziemskiej wynosi średnio około 20 cząstek/cm kwadratowych/ na sek.. Jej natężenie może się zmieniać o rząd wielkości. W rezultacie dawki promieniowania pochłaniane przez pasażerów samolotów pasażerskich można przewidzieć jedynie ze znaczną niepewnością.

Znacznie poważniej od pasażerów samolotów mogą być narażeni członkowie załóg statków kosmicznych oraz ewentualni pasażerowie  regularnych lotów kosmicznych. Podróże kosmiczne nie powinny być z całą pewnością  zalecane dla młodych osób, które planują mieć w przyszłości potomstwo.

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

2 comments

  1. Nie strasz mnie tak bardzo. :))))
    Ku zdziwieniu okazalo sie tez, ze male dawki promieniowania typu rentgenowskiego wplywa niekiedy u niektorych dobrze na zdrowie.
    Na tej zasadzie tez naswietla sie niektorych chorych na raka.
    Do Czernobyla wrocili niektorzy starzy ludzie i maja sie tam dobrze. 🙂 Ja bym tam nie wrocil na wszelki wypadek.

    Polubienie

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: