Zastosowanie nasion dyni w lecznictwie ludowym

Witajcie,

Dynia jest moim ulubionym owocem, przygotowuję  mus  z dyni na całą zimę, który potem wykorzystuję  na zupę, oraz jako dodatek do porannej kawy , smażę także dżem dyniowy  który w połączeniu z twarożkiem  lub owsianką smakuje wybornie, dodając potrawom przepięknego koloru. Natomiast nasiona dyni  wykorzystuję jako surowiec zielarski. Nasiona pozyskuję z owoców zebranych w pełnej dojrzałości. Wybieram je z łożysk dyni, starannie czyszczę i rozkładam pojedynczą warstwą do suszenia. Nasiona można suszyć w warunkach naturalnych lub w temperaturze podwyższonej do 40 stopni.

Nasiona dyni zawierają  do 50 procent oleju tłustego, kwasy organiczne / m.in. kwas salicylowy/, witaminy C i B, karotenoidy, żywice, kukurbitynę i beta-sitosterol.

Nasiona dyni stosowano w lecznictwie ludowym jako środek czerwiogubny. Działanie to potwierdzono w badaniach klinicznych i wykazano skuteczność nasion dyni w zwalczaniu tasiemca i glisty. Podawano 50- 60 g tj. 200-250 obłuskanych nasion / dzieciom odpowiednio do wieku mniej / lub odwar z nasion, a po 2 godzinach środek przeczyszczający. Wraz z rozwojem produkcji chemicznych środków przeciw pasożytom przewodu pokarmowego zaniechano stosowania nasion dyni w lecznictwie, choć nadal uważa się je za skuteczne i nie powodujące skutków ubocznych.

W lecznictwie ludowym stosuje się również sok ze świeżych owoców dyni jako słaby środek moczopędny, a surowy miąższ przy zaparciach.

Obecnie w lecznictwie nasiona dyni i olej z nich otrzymywany / kapsułki Peposterol, Prostagal, Pumpkin Seed Oil- Olej z pestek dyni / stosowane są głównie w leczeniu dolegliwości ze strony prostaty i dróg moczowych, takich jak przerost gruczołu krokowego, trudności w oddawaniu moczu, moczenie nocne, stany zapalne dróg moczowych.

Także w postępującej miażdżycy, zmianach w sercu na tle miażdżycowym, podwyższonej zawartości cholesterolu we krwi,  suchości skóry, pęknięciach i zapaleniach skóry oraz ogólnym zmniejszeniu odporności organizmu.

Pozdrawiam, Marysia

 

Autor: Maria Bereziak

Witaj, Miło Cię tutaj widzieć! Oto moja wizytówka. Jestem z zawodu zielarzem- fitoterapeutą. Mój kod zawodu- 323012 oraz naturopatą- kod zawodu 323009. Stosuję niekonwencjonalne metody terapii i leczenia w tym ziołolecznictwo. Ukończyłam kursy I i II stopnia z Towaroznawstwa Ziołowego i Ziołolecznictwa w 1991 roku w Poznaniu w Instytucie Roślin Zielarskich i Przetworów Zielarskich. Prowadziłam 25 lat zielarnię w Warszawie. Obecnie jestem na emeryturze, nadal prowadzę gabinet medycyny naturalnej. W połączeniu z praktykami klasycznej medycyny układam indywidualny program terapii dla każdej osoby. Potrzebujesz mojej porady zdrowotnej- serdecznie zapraszam do kontaktu, obecnie tylko internetowo!- pisz: tilikum52@onet.eu

Dodaj komentarz

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: