Witaj,
Wyhodowanie awokado z pestki jest banalnie proste. Możesz posadzić ją na balkonie lub parapecie i na co dzień cieszyć się świeżymi owocami. Awokado nie tylko świetnie smakuje, ale również ma wiele właściwości odżywczych. Jest stosowane w przeciwdziałaniu nowotworom piersi i prostaty, obniża poziom złego cholesterolu i spowalnia starzenie się skóry.

Skąd wziąć pestkę
Pestkę pozyskamy ze świeżego owocu. Kupując awokado sprawdźmy, czy nie ma brązowych plam. Owoc powinien mieć ładną, zieloną skórę, a po dotknięciu być lekko miękki.
Wyjmując pestkę z owocu uważajmy, żeby jej nie uszkodzić. Awokado bardzo delikatnie przekrajamy na pół i wyjmujemy pestkę ze środka.
Należy ją posadzić jak najszybciej po wyjęciu z owocu.
Jak ukorzenić i posadzić pestkę awokado
W dolną część pestki wbijamy 2-3 wykałaczki (równolegle do podłoża, na którym leży). Jedną wykałaczkęwbijamy z prawej strony, a drugą z lewej. Wykałaczki stworzą nam podpórkę. Opieramy je o ścianki słoika wypełnionego wodą.
Płaska część pestki powinna być zanurzona w wodzie – na ok. 1/3 wysokości nasiona. Ostrzejsza strona powinna wystawać nad naczynie.
Słoik kładziemy w dobrze nasłonecznionym miejscu – może to być parapet. Nie możemy dopuścić do wysuszenia pestki, więc koniecznie regularnie uzupełniajmy wodę w słoiku.
Pestka zacznie pękać i kiełkować po ok. 3-4 tygodniach.
Gdy słoik zapełni się korzeniami i pojawi się łodyga, możemy delikatnie oddzielić pestkę od roślinki i wsadzić do doniczki z ziemią. Czubek rośliny powinien wystawać ponad doniczkę.
Awokado potrzebuje żyznej i bogatej w próchnicę ziemi. Powinna być bardzo przepuszczalna, a jednocześnie utrzymywać wilgoć.
Roślinę sadzimy w doniczce zbliżonej wielkością do słoika, w którym kiełkowały korzenie.
Awokado lubi ciepłe i lekko słoneczne stanowiska. Nie należy go jednak stawiać w pełnym słońcu, zdecydowanie woli półcień. Aby roślina zakwitła, potrzebuje około 20 stopni. Nie może być hodowana w temperaturze niższej, niż 10 stopni. Późną wiosną i latem możemy trzymać ją w ogrodzie lub na balkonie, ale w okresie jesienno-zimowym powinniśmy ją przenieść do domu.
Podlewanie awokado
Awokado lubi wilgotne podłoże, więc latem podlewamy roślinę obficie. Wiosną i jesienią wystarczy podlewać ją dwa razy w tygodniu. Zimą zaś możemy dać roślinie odpocząć i podlewać raz w tygodniu.
Przesadzanie
Młode rośliny musimy raz do roku przesadzać do większej doniczki – najlepiej robić to na wiosnę. Starsze rośliny można przesadzać rzadziej, bo już co 2-3 lata.
Ile trzeba czekać na pierwsze owoce
Awokado hodowane w dobrych warunkach zakwitnie i zaowocuje po 4-6 latach. Owoce dojrzewają długo, bo ok. 6-8 miesięcy. Roślina będzie owocować co najmniej przez 50 lat.
Awokado jest drzewkiem wiecznie zielonym i długowiecznym – żyje ponad 100 lat. Osiąga również spore rozmiary – do 20 metrów wysokości.
Najczęściej popełniane błędy przy uprawie awokado
1. Przelanie
Roślina lubi wilgoć, więc sporo osób podlewa ją bez opamiętania. Niestety, w wyniku przelania liście zaczynają żółknąć i usychać. Jeśli zdarzy nam się przelać awokado, koniecznie musimy przesuszyć ziemię w doniczce. Na kilka dni wstrzymajmy się z podlewaniem, a wszystko wróci do normy.
2. Spryskiwanie wodą kranową
Rośliny doniczkowe zwykle spryskujemy wodą z kranu. Warto pamiętać, że awokado jej nie lubi. Regularne spryskiwanie rośliny wodą z kranu może spowodować powstanie chorób grzybowych na liściach i łodydze. Pierwszym objawem ewentualnej choroby jest pojawienie się białego osadu na liściach.
3. Stawianie na słońcu
Częstym błędem jest wystawianie awokado na balkon, na pełne nasłonecznienie. Warto pamiętać, że słońce może szybko spalić delikatne liście awokado – uschną, a roślina obumrze. Lepiej stawiać ją w półcieniu lub dla bezpieczeństwa trzymać w domu.
Właściwości odżywcze awokado
– jest „mistrzem antyoksydantów”, wspiera wątrobę i system nerwowy, uzupełnia i odzyskuje inne przeciwutleniacze w ciele, działa przeciwstarzeniowo,
– pomaga zapobiegać chorobie Alzheimer’a,
– zawiera luteinę, która chroni oczy przed uszkodzeniami prowadzącymi do słabego wzroku i zaćmy.
– w awokado jest 30% więcej potasu niż w bananach; wraz z omega-3 i kwasem oleinowym wpływają na obniżenie ciśnienia krwi,
– zawiera dużo błonnika, który pomaga zapobiegać skokom poziomu cukru we krwi,
– obniża poziom złego cholesterolu we krwi,
– zawiera dużo kwasu foliowego, więc jest polecany kobietom w ciąży, zmniejsza również ryzyko udarów,
– zawiera polifenole i flawonoidy – fitoskładniki, które posiadają właściwości przeciwzapalne,
– składniki odżywcze i enzymy zawarte w awokado likwidują stany zapalne w żołądku.
– zawiera likopen, który redukuje ryzyko wystąpienia raka prostaty i pomaga chronić przednowotworem raka piersi. Wiele badań wykazało, że awokado może hamować rozrost raka piersi i prostaty.
Zródło: http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/poradniki-jak-wyhodowac-awokado-z-pestki,15,795.html
Warto dodać, że awokado w warunkach domowych rzadko owocuje. Jest wymagającą rośliną, jeśli chodzi o uprawę. Nie jest łatwo w domu (zimą szczególnie) stworzyć jej odpowiednie warunki. W ogrzewanej i doświetlanej zimą oranżerii, z utrzymywaniem odpowiedniej wilgotności, bez wątpienia będą większe szanse na owoce. Nasze kaloryfery i suche powietrze raczej jej nie służą. Trzeba wprowadzać ją w stan spoczynku. Zielone będzie jakoś rosło, ale przecie chodzi o owoce. Nie jest to roślinka polecana każdemu. Niektórym radzę wybranie się do sklepu… 🙂 Szybciej zjedzą. 😉 Przecież, aby poczuć właściwości zdrowotne jakiej rośliny, trzeba ją w miarę regularnie do organizmu dostarczać.
Pozdrawiam.
PolubieniePolubienie
Moje awokado z pestki ma już około 3 lat i ponad 2 metry wysokości:) Mam nadzieję, że wreszcie przestanie tak szybko rosnąć.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Dzięki, pozdrawiam
PolubieniePolubienie